Wybieramy deskę dla snowboardzisty

Deska to oczywiście najważniejszy element sprzętu przeznaczonego dla snowboardzisty. Oczywiście nie można pominąć tutaj butów, kasku, gogli czy kombinezonu, ale największą wagę zazwyczaj przywiązujemy właśnie do deski. Skoro sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, a snowboardzistów nad Wisłą corocznie przybywa, warto do wyboru deski snowboardowej odnieść się raz jeszcze. Od czego taki wybór powinien być zależny? Chcąc udzielić Państwu jak najdokładniejszych informacji, o pomoc poprosiliśmy konsultantów ze sklepu letsboard.pl, który oferuje wysokiej jakości sprzęt snowboardowy.

All-mountain, freeride czy freestyle?


W pierwszej kolejności odnieść się trzeba do rodzaju jazdy, w której widzimy swoją osobę. Do wyboru mamy tu więc all-mountain, freeride oraz freestyle. Jakie występują pomiędzy nimi różnice?

Otóż all-mountain to doskonały typ jazdy i sprzęt dla osób początkujących, choć również tych nieco bardziej zaawansowanych. Ci drudzy będą mogli w tym przypadku spróbować swoich sił w snowparku czy nawet niewielkich skoków.

Freestyle to natomiast szeroko pojęta zabawa. Snowboardziści miłujący ten styl większość dnia spędzają w snowparku, na hopkach, boxach, railach i innych dodatkach oraz przeszkodach, jakie można znaleźć w takim miejscu. Zalicza się do nich więc też murki, poręcze i tak dalej.

Deski z zakresu freeride to natomiast sprzęt, który pozwala jeździć po przygotowanym stoku, ale i poza nim. Idealnie nadają się również do jazdy w głębokim śniegu i po naturalnych przeszkodach będących zaśnieżonym ukształtowaniem terenu.

Długość i szerokość

Ważne są oczywiście parametry desek, a więc między innymi ich długość i szerokość. Tak więc pamiętać należy, aby deska nie sięgała wiele poniżej linii poziomu ramion i wyżej niż nos. Dokładniejszy wybór preferują jednak inne, dodatkowe czynniki. Zależne są one między innymi od preferowanego stylu jazdy. Zauważmy tu jeszcze, że:

- deski długie to te sięgające na wysokość nosa ridera
- deski krótkie to te sięgające do wysokości ramion ridera

Uwagę zwrócić trzeba także na szerokość deski. Tak oto nie wolno doprowadzić do sytuacji, kiedy but ridera wystaje znacznie poza krawędź deski. Łatwo zahaczyć wówczas nim o śnieg, co może doprowadzić do upadku. Większa przerwa pomiędzy deską a butem również jest jednak niepożądana.

Twardość deski

Odnieść się trzeba też do twardości desek. Ich gęstość na ogół klasyfikowana jest w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza deskę bardzo twardą, a 1 bardzo miękką. Początkujący snowboardziści powinni stawiać na deski miękkie. Doświadczonym lepiej odpowiadać będą deski twardsze, które pomagają zachować stabilność.

Oczywiście przy wyborze deski zawsze powinien pomóc konsultant. Szukający pomocy klienci sklepu letsboard.pl proszeni są m.in. o podanie swojej wagi. Jeżeli jazda ma być przyjemna, ten parametr również jest istotny.

16.012018
lestsboard.pl