Poradnik snowboardowy dla początkujących

Chciałbyś zacząć przygodę ze snowboardem? Czeka Cię zatem wybór najważniejszego elementu wyposażenia, czyli deski. Dla laika wybór ten może wydawać się szczególnie trudny. To, jaki model należy wybrać, zależy od wielu czynników, takich jak Twój wzrost, waga i rozmiar stopy, preferowany styl jazdy i stopień zaawansowania.

Poszczególne modele desek snowboardowych inaczej reagują na odmienne warunki jazdy i manewry użytkownika. Zależnie od tego, czy masz zamiar szaleć na świeżym, puszystym śniegu nagrywając wszystko kamerą sportową, spróbować swoich sił w slalomie czy może marzą Ci się skoki i triki – potrzebujesz odpowiedniego modelu.

Przeznaczenie deski – jaki dobrać model do konkretnego rodzaju jazdy?

Specjalna konstrukcja desek typu Freeridepozwala używać ich niemal w  każdych warunkach. Sprawdzają się zarówno podczas jazdy na dziewiczym terenie – poza oficjalną trasą – jak też w przypadku dynamicznego zjazdu na dedykowanym stoku. Freeride to deski typu Directional, czyli niesymetryczne. Inserty – otwory do zamontowania wiązań – są przesunięte do tyłu, co ma na celu łatwiejsze jej prowadzenie. Dzięki temu, że mają wydłużony nose (przód deski), doskonale nadają się do jazdy w puchu.

Buttering: deski typu Twin, czyli symetryczne. W ich przypadku środek ciężkości znajduje się dokładnie pośrodku, a nose i tail (tył deski) są tej samej długości. Ten rodzaj snowboardu poleca się przede wszystkim miłośnikom spontanicznej, typowo rozrywkowej jazdy z wykorzystaniem naturalnej struktury stoku.

Deski uniwersalne, zaprojektowane z myślą o początkujących oraz średnio zaawansowanych, to snowboardy All Mountain. Nadają się do jazdy  na stoku i poza nim, w dodatku nauka idzie dzięki nim łatwiej.

Jibbing to jazda na powierzchniach innych niż śnieg, takich jak skrzynie, drzewa, poręcze czy ławki. Mają budowę typu Twin Tip – są idealnie symetryczne (przód i tył mają identyczną długość). Dzięki wzmocnionej konstrukcji są bardzo wytrzymałe. Jazda na tym rodzaju deski w połączeniu z wykorzystaniem mini kamery sportowej gwarantuje niezapomniane przeżycia.

Dla poszukujących ekstremalnych wrażeń idealna będzie deska Freestyle. Przeważnie mają budowę Twin Tip. Nadają się doskonale do akrobacji w halfpipe’ie czy jazdy w snowparku.

 

Jak na początek prawidłowo wybrać deskę snowboardową?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem, powinny zdecydować się na deskę „All Mountain”. Jak już wspomniano wyżej, wyróżnia się tym, że jest uniwersalna, zatem z powodzeniem można wykorzystać ją do jazdy w puchu, w snowparku (czyli odpowiedniku skateparku) czy szaleństwa na dedykowanym stoku.

Oprócz tego uwzględnij odpowiedni przedział wagowy Twojej deski snowboardowej oraz jej długość. Jeśli chodzi o ten drugi parametr, deska – gdy postawisz ją pionowo – powinna sięgać Ci mniej więcej do brody. Nie musisz jednak sztywno trzymać się tej zasady: odrobinę dłuższa deska będzie lepsza do szybkiej jazdy, natomiast nieco krótsza idealnie sprawdzi się w snowparku.

28.112017
tvokazje.pl