Ubierz się na stok – poradnik początkującego narciarza

Zbliżająca się zima dla wielu osób jest powodem do narzekania, ale ci, którzy kochają sporty zimowe, już nie mogą się doczekać, kiedy pomkną w dół stoku ze świstem wiatru w uszach. Dobre przygotowanie narciarza czy snowboardzisty to podstawa, dlatego warto wiedzieć, w jakie akcesoria należy się zaopatrzyć, oraz jakie elementy wyposażenia mogą się przydać w zimowych warunkach.

Podstawowa odzież wierzchnia

Pomijając tak oczywiste elementy wyposażenia jak narty i buty narciarskie (lub deska i odpowiednie obuwie), warto skupić się na skompletowaniu dobrej jakości odzieży wierzchniej, która pozwoli wygodnie uprawiać sport zimą.

Kurtka oraz dobre spodnie narciarskie to podstawa – powinny być lekkie i zapewniające dobre dopasowanie do sylwetki oraz swobodę ruchów. Równocześnie muszą być wykonane z materiałów gwarantujących ochronę przed dwoma czynnikami, które mogą skutecznie uprzykrzyć pobyt na stoku: wilgocią i chłodem. Nieprzemakalność ma znaczenie niezależnie od pogody, ponieważ nawet wytrawnym narciarzom zdarza się przewrócić, a przed opadami mokrego śniegu lub marznącego deszczu nie można osłonić się w żaden sposób. Jednocześnie kurtka i spodnie narciarskie powinny zapewniać dobrą ochronę przed niskimi temperaturami – jeśli planujesz wyjazd na narty do kurortów, w których panują silne mrozy lub masz w planach freeride w wysokich górach, zaopatrz się w kurtkę puchową, która zapewnia najlepsze właściwości termoizolacyjne. Kolejnym istotnym parametrem, jaki powinna gwarantować odzież wierzchnia na narty będzie dobra oddychalność – uprawiając wysiłek nasze ciało się rozgrzewa, dlatego potrzebne są takie ubrania, które dobrze odprowadzą nadmiar ciepła i zapobiegną przegrzaniu się.

Wielu producentów oferuje również kombinezony narciarskie i akcesoria odzieżowe dla małych narciarzy – wiadomo, że naukę warto zaczynać jak najwcześniej. Rodzice mogą zakupić dla swoich pociech ciepłe, solidne i wygodne ubrania, które zapewnią ich pociechom bardzo dobre warunki do doskonalenia ich umiejętności.

Odzież spodnia

Warto też zadbać o to, by pod kurtką i spodniami być równie dobrze przygotowanym na chłód. Zależnie od temperatury i warunków panujących w danym miejscu można wybrać nieco lżejszą lub cieplejszą odzież. Warto kierować się zarówno warunkami zewnętrznymi, jak i swoimi indywidualnymi potrzebami – każdy człowiek inaczej odczuwa niskie temperatury. Dobrym rozwiązaniem będzie termoaktywna bielizna, która dobrze odprowadza nadmiar ciepła, a przy tym zapewnia doskonałą ochronę przed wychłodzeniem.

Akcesoria dla fanów sportów zimowych

Planując szusowanie po stoku nie można zapomnieć o ochronie szczególnie narażonych na wychłodzenie części ciała – to przede wszystkim dłonie oraz twarz i głowa. Zależnie od regulaminu konkretnego stoku narciarze mogą mieć obowiązek noszenia kasków – w różnych krajach nakazem takim objęte są również dzieci i młodzież (w Polsce dzieci do 16. roku życia muszą podczas jazdy na nartach nosić kask). Nowoczesne kaski dostępne w dobrych sklepach chronią głowę przed urazami na skutek upadków, ale także zapewniają wentylację – niekiedy regulowaną, tak by w razie silnego wiatru czy mrozu nie ryzykować przeziębienia. Producenci często informują, czy pod dany model kasku można założyć także czapkę.

Jeśli chcemy uniknąć wychłodzenia dłoni niezbędne akcesoria stanowią rękawiczki – specjalne rękawice dedykowane narciarzom i snowboardzistom to dwupalczaste, trójpalczaste lub pięciopalczaste wygodne dodatki do stroju. Modele rękawic wykonywane są z materiałów wodoodpornych, zapewniających bardzo dobrą ochronę przed chłodem. Dzięki specjalnym wstawkom materiału na wewnętrznej części nie wpływają na skuteczność chwytu.

Wybierając odzież na narty zwracamy uwagę przede wszystkim na jej funkcjonalność, jednak na szczęście producenci oferują nam także odzież, która zapewnia atrakcyjny wygląd. Jeśli więc chcecie cieszyć się komfortem w każdych warunkach, a przy tym wyglądać stylowo – tak, to możliwe! – zobaczcie jaką odzież dla narciarzy i snowboardzistów przygotował sklep internetowy Addnature.pl. Dzięki współpracy z takimi producentami jak Alpina, Black Diamond, Evoc, Millet czy Rossignol, można skompletować odzież oraz akcesoria, które pozwolą spędzić na stoku cały dzień ciesząc się uprawianiem ulubionego sportu.

30.102017
Artykuł gościnny