Dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego

Każdy sportowiec wie, że podczas treningów przydarzają się wypadki. Niekiedy są one jedynie nieprzyjemnym epizodem w pełnej sukcesów karierze. Czasami jednak niefortunny upadek może wywołać bardzo przykre konsekwencje. Ktokolwiek uprawia sport – czy to zawodowo czy też amatorsko – powinien wiedzieć co nieco o sprzęcie rehabilitacyjnym.

Co zrobić po wypadku?

Sprzęt rehabilitacyjny jest często bardzo drogi. Niestety osoby niepełnosprawne zwykle nie są w stanie zakupić go „od tak”. Jedyną możliwością zaopatrzenia się w niezbędne akcesoria jest pomoc państwa. Można ją uzyskać, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy posiadać odpowiednie orzeczenia. Liczy się m.in. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub wypis z treści orzeczenia traktowany na równi), orzeczenie o grupie inwalidztwa wydane przez Komisję Lekarską ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia ZUS lub komisję lekarską podległą MON/MSWiA. O dofinansowanie mogą także prosić osoby, które posiadają orzeczenie o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (wydane przed 1998 r.). Trzeba także pamiętać o tym, że wsparcie finansowe można uzyskać wyłącznie wówczas, gdy nie zostaną przekroczone odpowiednie progi przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku osób samotnych próg ten wynosi 65% , w przypadku rodzin prowadzących wspólne gospodarstwo domowe 50%.

Rozporządzenie Ministra o środkach pomocniczych

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje lista refundowanych przez NFZ przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. Wykaz ten figuruje w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. Dokument zawiera kryteria przyznawania dofinansowania i wysokość udziału własnego. Co ważne, dzięki niemu można uzyskać (bezpłatnie lub z częściową odpłatnością) m.in. kule, laski, wózki, materace przeciwodleżynowe, pasy przepuklinowe, obuwie ortopedyczne, cewniki etc.

Gdzie kupić sprzęt rehabilitacyjny?

Na rynku jest sporo punktów handlowych oferujących zakup akcesoriów do rehabilitacji. Należy unikać aukcji internetowych – to podstawowa zasada. Nigdy nie wiadomo, kto kryje się za konkretną ofertą. Na aukcjach ceny często są zawyżone a opis produktu jest niezgodny z rzeczywistością. Zdecydowanie lepiej zaufać sprawdzonym firmom, które oferują wysoki jakościowo sprzęt rehabilitacyjny. Juventas działa na polskim rynku od ponad dekady. Swoje salony prowadzi także na Węgrzech, we Włoszech oraz w Rumunii. Dzięki doświadczeniom zebranym z różnych krajów oferta sklepu jest doskonale opracowana. Warto zauważyć, że w Juventas można znaleźć nie tylko łóżka rehabilitacyjne, kule, drabinki rehabilitacyjne, ale także np. kosmetyki do pielęgnacji i masażu.

30.082016
whitepress